The Winners

EECA is delighted to announce the winners of the EECA Awards 2016 - the event that celebrates excellence and innovation in energy efficiency and renewable energy

2016 Supreme Award

  • Winner – Project Litefoot Trust

 Read the Supreme Award winner profile and the judges' comments

NZME Business Service Excellence Award

  • Winner – Energy Solution Providers
  • Highly Commended – TM Consultants
  • Commended – DETA Consulting
  • Commended – Emsol

 Read finalist profiles and the judges' comments

Fujitsu General NZ Community Award

  • Winner – Project Litefoot Trust
  • Highly Commended – Community Energy Action Charitable Trust
  • Highly Commended – Victoria Energy
  • Commended – Great Barrier Island Community Radio Trust

 Read finalist profiles and the judges' comments

Vector Energy Leadership Award

  • Winner – Viv Heslop
  • Highly Commended – Michelle Dawson
  • Commended – Brian Cox
  • Commended – Phil Squire

 Read finalist profiles and the judges' comments

EMANZ Energy Management Award

  • Winner – ANZCO Foods
  • Highly Commended – Orora Beverage Cans New Zealand
  • Commended – Trident High School
  • Commended – Auckland International Airport
  • Commended – Evonik Peroxide

 Read finalist profiles and the judges' comments

University of Waikato Innovation Award

  • Winner – Hellers and Active Refrigeration
  • Highly Commended – Gull New Zealand and DB Breweries
  • Highly Commended – Spark New Zealand
  • Commended – Charge Net NZ
  • Commended – Laminex New Zealand

 Read finalist profiles and the judges' comments

Auckland Council Large Energy User Award

  • Winner – Orora Beverage Cans New Zealand
  • Highly Commended – ANZCO Foods
  • Commended – Nelson Pine Industries

 Read finalist profiles and the judges' comments

Opus International Consultants Public Sector Award

  • Winner – Te Puni Kōkiri and Argosy Property
  • Highly Commended – Trident High School
  • Commended – Auckland War Memorial Museum
  • Commended – Christchurch City Council
  • Commended – Kāpiti Coast District Council

 Read finalist profiles and the judges comments

Trustpower Renewable Energy Award

  • Winner – Antarctica New Zealand
  • Commended – Laminex New Zealand
  • Commended – Omarunui Landfill Gas Limited Partnership

 Read finalist profiles and the judges comments

Smart Energy Solutions Small to Medium Energy User Award   

  • Winner – Ceres Organics
  • Highly Commended – Te Puni Kōkiri and Argosy Property
  • Commended – Bidvest New Zealand

 Read finalist profiles and the judges comments

Z Energy Transport Award

  • Winner – Charge Net NZ
  • Highly Commended – Northpower
  • Commended – Red Bus

 Read finalist profiles and the judges comments

Related resources